Nominalizari Premii Oscar 2010


                           

Astazi  au fost anuntate Nominalizarile  editiei 82 a Premiilor Oscar 2010 ce va avea loc in data de 7 martie 2010 la Los Angeles!

Campionii de anul acesta sunt ,,AVATAR” in regia lui James Cameron si ,,THE HURT LOCKER” in regia lui Katherine Bigellow,filme ce au strans nu mai mult,nici mai putin de 9 nominalizari!Coincidenta face ca James Cameron sa lupte pentru cel mai bun film…pentru cel mai bun regizor chiar cu fosta sa sotie..Katherine Bigellow!

Nominalizarile la cele mai importante categorii:

La categoria cel mai bun regizor ii avem pe:
James Cameron- “Avatar”
Katherine Bigellow- “The Hurt Locker”
Quentin Tarantino- “Inglorious Bastards”
Jason Reitman- “Up in the Air”
Lee Daniels- “Precious

La categoria cel mai bun film avem parte de ceva nemaiintalnit in peste 40 de ani,pentru prima oara la aceasta categoria au fost nominalizate 10 filme!Pe langa favoritele de drept ,,Avatar” si ,,The Hurt Locker” au mai fost nominalizate ale 8 filme ce sunt total diferite unul de celalalt!

Nominalizarile pentru cel mai bun film arata astfel:
“Avatar”
“The Blind Side”
“Precious”
“District 9″
“An Education”
“The Hurt Locker”
“Inglorious Bastards”
“Precious”
“Up”
“A Serious Man”
“Up in the Air”

O alta categorie importanta este ,,Cea mai buna actrita in rol principal”!

Pentru aceasta nominalizarile arata astfel:
Sandra Bullock- “The Blind Side”
Helen Mirren- “The Last Station”
Carey Mulligan- “An Education”
Gabourey Sidibe- “Precious: Based on the Novel `Push’ By Sapphire”
Meryl Streep- “Julie & Julia”

Se pare ca batalia cea mare se va da intre Sandra Bullock si Meryl Streep!Cine va castiga…ramane de vazut pe 7 martie!

Urmatoarea categorie este ,,Cel mai bunactor in rol principal”!Aici ii avem ca nominalizati pe:

Jeff Bridges- “Crazy Heart”
George Clooney- “Up in the Air”
Colin Firth- “A Single Man”
Morgan Freeman- “Invictus”
Jeremy Renner- “The Hurt Locker

Se pare ca si aici va fi o batalie foarte mare..toti actorii nominalizati fiind actori de elita!Vom vedea…

La categoria ,,Cel mai bun film de animatie” ii avem ca nominalizati pe:

“Coraline”
“Fantastic Mr. Fox”
“The Princess and the Frog”
“The Secret of Kells”
“Up”

La categoria ,,Cel mai bun actor in rol secundar” lupta se va da intre:

Mat Damon- “Invictus”
Woody Harrelson- “The Messenger”
Christopher Plummer- “The Last Station”
Stanley Tucci- “The Lovely Bones”
Christoph Waltz- “Inglourious Bastards

In partea opusa pentru ,,Cea mai buna actrita in rol secundar” se vor intrece:

Penelope Cruz- “Nine”
Maggie Gyllenhaal si Vera Farmiga-”Up in the Air”
Anna Kendrick- Up in the Air”
Mo’Nique, “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire

O alta categorie extrem de importanta este cea pentru ,, Cel mai bun scenariu original” unde lupta se da intre:

“Inglourious Bastards”
“The Hurt Locker”
“The Messenger”
“A Serious Man”
“Up”

 Pentru ,,Cel mai bun film strain” se vor bate:

“Ajami” (Israel)
“El Secreto de Sus Ojos” (Argentina)
“The Milk of Sorrow” (Peru)
“Un Prophete” (France)
“The White Ribbon” (Germany)

Celelalte categorii sunt:

Cea mai bună imagine

Cel mai bun montaj:

Cea mai bună scenografie

Cele mai bune costume

Cel mai bun machiaj

Cele mai bune efecte speciale

Cel mai bun cântec original

Cel mai bun mixaj de sunet:

Cel mai bun montaj de sunet

Cel mai bun documentar:

Cel mai bun documentar – scurtmetraj

Cel mai bun scurtmetraj – animaţie

Cel mai bun scurtmetraj, ficţiune

 

So…acestea sunt nominalizarile…dati-va cu parere..cine castiga..cine este favorit..cine va fi marele pierzator..poate nimeriti:P!

Anunțuri

9 gânduri despre „Nominalizari Premii Oscar 2010

  1. Cea mai bună imagine

    „ Avatar” (2009) – Mauro Fiore
    „ Das weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte” (2009) – Christian Berger
    „ Harry Potter and the Half-Blood Prince” (2009) – Bruno Delbonnel
    „ The Hurt Locker” (2008) – Barry Ackroyd
    „ Inglourious Basterds” (2009) – Robert Richardson

    Cel mai bun montaj

    „ Avatar” (2009) – Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron
    „ District 9″ (2009) – Julian Clarke
    „ The Hurt Locker” (2008) – Bob Murawski, Chris Innis
    „ Inglourious Basterds” (2009) – Sally Menke
    „ Precious: Based on the Novel Push by Sapphire” (2009) – Joe Klotz

    Cea mai bună scenografie

    „Avatar” (2009) – Rick Carter, Robert Stromberg
    „ The Imaginarium of Doctor Parnassus” (2009) – Anastasia Masaro
    „ Nine” (2009) – John Myhre
    „ Sherlock Holmes” (2009) – Sarah Greenwood
    „ The Young Victoria” (2009) – Patrice Vermette

    Cele mai bune costume

    „ Bright Star” (2009) – Janet Patterson
    „ Coco avant Chanel” (2009) – Catherine Leterrier
    „ The Imaginarium of Doctor Parnassus” (2009) – Monique Prudhomme
    „ Nine” (2009) – Colleen Atwood
    „ The Young Victoria” (2009) – Sandy Powell

    Cel mai bun machiaj

    „ Il divo” (2008)
    „ Star Trek” (2009)
    „The Young Victoria” (2009)

    Cele mai bune efecte speciale

    „ Avatar” (2009)
    „ District 9″ (2009)
    „ Star Trek” (2009)

  2. Cel mai bun cântec original:
    Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham(„The Weary Kind”)
    Faubourg 36 (2008): Reinhardt Wagner, Frank Thomas(„Loin de Paname”)
    Nine (2009): Maury Yeston(„Take It All”)
    The Princess and the Frog (2009): Randy Newman(„Down in New Orleans”)
    The Princess and the Frog (2009): Randy Newman(„Almost There”)

    Cel mai bun mixaj de sunet:
    Avatar (2009): Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson
    The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett
    Inglourious Basterds (2009): Michael Minkler, Tony Lamberti, Mark Ulano
    Star Trek (2009): Anna Behlmer, Andy Nelson, Peter J. Devlin
    Transformers: Revenge of the Fallen (2009): Greg P. Russell, Gary Summers, Geoffrey Patterson

    Cel mai bun montaj de sunet
    Avatar (2009): Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle
    The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson
    Inglourious Basterds (2009): Wylie Stateman
    Star Trek (2009): Mark P. Stoeckinger, Alan Rankin
    Up (2009): Michael Silvers, Tom Myers

    Cel mai bun documentar:

    Burma VJ: Reporter i et lukket land (2008): Anders Østergaard
    The Cove (2009): Louie Psihoyos
    Food, Inc. (2008): Robert Kenner
    The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (2009): Judith Ehrlich, Rick Goldsmith

    Which Way Home (2009): Rebecca Cammisa

    Cel mai bun documentar – scurtmetraj:
    China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province (2009) (TV)
    The Last Campaign of Governor Booth Gardner (2009)
    The Last Truck: Closing of a GM Plant (2009) (TV)
    Królik po berlinsku (2009)
    Music by Prudence (2010): Judith Ehrlich, Rick Goldsmith

    Cel mai bun scurtmetraj – animaţie:
    French Roast (2008): Fabrice Joubert
    Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty (2008): Nicky Phelan, Darragh O’Connell
    La dama y la muerte (2009): Javier Recio Gracia
    Logorama (2009): Nicolas Schmerkin
    Wallace and Gromit in ‘A Matter of Loaf and Death’ (2008) (TV): Nick Park

    Cel mai bun scurtmetraj, ficţiune:
    The Door (2008): Juanita Wilson, James Flynn
    Istället för abrakadabra (2008): Patrik Eklund, Mathias Fjällström
    Kavi (2009): Gregg Helvey
    Miracle Fish (2009): Luke Doolan, Drew Bailey
    The New Tenants (2009): Joachim Back, Tivi Magnusson

  3. Multumesc Alexutzz pentru ajutor…aveam aceste nominalizari..dar am preferat sa le trec in revista doar pe cele mai importante!Oricum..multumesc enorm pentru ca ma ajuti..esti unul dintre colaboratorii mei favoriti:P!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s